דוב שחור

(Black Bear)

elk-1149829_1920.jpg

ק"ג

57-250

משקל של זכר ממוצע:

כאשר הדוב השחור עומד על ארבעת רגליו הוא מגיע לגובה של כ- 70-105 ס"מ ולאורך של כ- 120-200 ס"מ.

גודלו של זכר ממוצע:

מידע כללי

black-bear-50293_1280.jpg
black-bear-50293_1280.jpg

הדובים השחורים הם הנפוצים ביותר בצפון אמריקה. נע באזור ה 450,000 דובים בכל קנדה ומספר דומה ברחבי ארה"ב. באלסקה יש מספר לא ידוע של דובים שחורים אך ההערכות הן כי המספר שם גדול במיוחד. דובים שחורים קטנים מדובי הגריזלי ודובי הקוטב. הזכרים מגיעים למשל של כ- 87 ק"ג (למרות שבאלסקה הם יכולים גם להגיע ל 115 ק"ג) והנקבות מגיעות למשקל של כ- 60 ק"ג. לעיתים, ישנם דובים שחורים עם גוון פרווה בהיר ואפילו לבן אך הם עדיין שייכים לאותו הזן. מספר הדובים השחורים גדול מאוד. הם חיים בקרבת אזורי המחייה של בני האדם ופעמים רבות ניזונים מפחי הזבל ומזבלות. דובים הנמצאים הרבה בקרבת בני אדם נוטים לפחד מהם פחות, להעז יותר ולכן גם להיות מסוכנים יותר. באופן כללי דוב שחור אינו רואה בבני האדם מזון. להפך, לרוב הדוב יראו בנו גורם מאיים ויעדיף לברוח מיד. למרות זאת, במידה והדוב השחור מרגיש מאוים או במידה והוא מעוניין להגן על הטריטוריה שלו, יתכן והדוב יתקוף. הדוב בעצם רואה בנו חיה אחרת המאיימת עליו באופן ישיר. ברוב מקרי התקיפה של דובים שחורים, במידה והאדם מת, לא יאכלו הדובים את גופתו. נאמר שבמידה ודוב שחור תוקף אותך עלייך להילחם חזרה אך לעולם לא להביט ישירות בעיניו על מנת לא להתריס אותו.

מזון

חוש הריח של הדוב השחור חזק פי שבע מחוש הריח של כלב. כמו כן הם יודעים לטפס על עצים ושחיינים מעולים. הם עושים זאת להנאה ולצורכי דיג. הדובים השחורים חיים בעיקר באזורים מיוערים עם צמחייה רבה בגבהים של 400-3000 מ', וניזונים מכל הבא ליד. למעלה מ85% מהאוכל ממנו ניזון הדוב השחור מגיע מן הצומח: תותי יער, עשב, שורשרים, ניצנים, אגוזים וכו'. המעדן הבשרי ממנו ניזון הדוב השחור בצורה הגדולה ביותר כולל חרקים, דבורים, נמלים וכו'. כמו כן הדוב השחור נהנה מאוד מטעמו של הדבש ופעמים רבות ניתן לראות אותו מטפס על עצים על מנת למצוא כוורות. דובים צפונים יותר ניזונים גם מדגי סלמון בשעות החשיכה כאשר קשה יותר לדגים לזהות את פרוותם השחורה. לרוב, הדוב השחור לא ינסה לצוד חיות גדולות אך לעיתים, בחודשי האביב, כאשר יש בסביבה אייל צעיר ינסה הדוב לתפוס אותו. כאשר מגיע האייל לגיל של 10 ימים הוא כבר מהיר וזריז יותר מהדוב השחור ואין לו סיכוי לתפוס אותו. לעיתים ינסו הדובים השחורים גם לתפוס חפרפרות ועוד מכרסמים קטנים.

מה עושים בעת התקלות חזיתית

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

מקרה של מפגש עם דב גריזלי יש לשמור על הכללים הבאים: א. במידה וישנו דוב על מסלול ההליכה, אל תתקרבו אליו, אל תנסו להפחיד אותו או להבריח אותו. ב. עמדו אחד לצד השני על מנת להראות גדולים ככל הניתן. ג. לא לברוח ולא לעשות תנועות חדות. אם תשארו רגועים, גם הדוב יישאר רגוע. ד. במידה והדוב חוסם את הדרך או שתחכו שהוא יזוז או שתחזרו אחורה ותוותרו על המסלול הזה. ה. במידה ואתם רואים דוב מהרכב או לא על השביל, אל תנסו להתקרב אליו. הישארו במקומכם ותצלמו מנקודה זו. כנ"ל לגבי חיות אחרות.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן: