פומר הרים

(Couger)

elk-1149829_1920.jpg

ק"ג

50-90

משקל של זכר ממוצע:

אורכה של הפומה הוא כ 2.2-2.6 מ' ומתוכם, הזנב הוא כ 70 ס"מ.

גודלו של זכר ממוצע:

מידע כללי

black-bear-50293_1280.jpg
black-bear-50293_1280.jpg

לפומה מספר שמות בצפון אמריקה הכוללים Mountain Lion, Couger, Puma, Panther ועוד. הפומה היא טורף יעיל וחזק הניזון מכל הבא ליד. חיות קטנות כגדולות כאחד. בעבר, תפוצת הפומה בצפון אמריקה הייתה גדולה בהרבה אבל צייד נרחב בעבר, בנייה וכריתת יערות הביאו לצמצום שטחי המחייה של הפומה ולדילול משמעותי בכמויות. הפומה הוא החתול החמישי בגודלו בעולם אחרי הטיגריס, האריה, היגואר והנמר. הפומה חייה לבד ולא בהלקות ולמרות שהיא נוהגת לנדוד אחר טרפה, היא גם חייה מאוד טוריטריאלית המסמנת את שטחה באמצעות שתן וגירוד טפרים על עצמים שונים. הפומה נוהגת לצוד בשעות בין הערביים ומסוגלת להגיע למהירויות של בערך 80 קמ"ש והיא מצטיינת בריצות קצרות. הפומה היא היעילה ביותר בצייד מבין החתוליים עם אחוזי הצלחה של מעל 80%. צייד של חייה גדולה כאייל יעסיק אותה באכילה כ 3-5 ימים. מספר ימים בודדים אחר כך, תצא הפומה לצייד נוסף.

מזון

הפומה היא טורפת הניזונה מכל הבא ליד. מחרקים ועד איילים השוקלים יותר מחצי טון. הפומה עשויה לצוד גם כלבים, פרות, גורי דובים כבשים ואפילו מצפו מקרים מסויימים בדרום אמריקה בהם תקפה הפומה אליגטורים.

מה עושים בעת התקלות חזיתית

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

לרוב, הפומה אינה רואה באדם מטרה נוחה. למרות זאת, במקרים חריגים מאוד, יתכן כי הפומה תנסה לתקוף בני אדם או חיות מחמד. בעיקר ילדים קטנים או חיות מחמד קטנות. רוב התקיפות שבוצעו ע"י פומות בעבר הן ע"י פומות צעירות או מבוגרות שאינן יכולות לצוד חייב בטבע ולכן מחפשים טרף קל יותר. במידה ונתקלתם בפומה, תנסו להראות גדולים ככל הניתן, דברו אליו בצורה ברורה וחזקה אבל לא בצעקות ולכו אחרונה לאט לאט, אל תאבדו קשר עין עם הפומה ותמיד תשאירו לה מקום לברוח. אל תעשו תנועות חדות. במידה והפומה עוקבת אחריכם או תוקפת, תהיו תקיפים חזרה, זרקו עליה מקלות, אבנים או מכל הבא ליד, אל תאבדו קשר עין, הרימו אליכם חיות מחמד וילדים קטנים ובמידה של תקיפה, הלחמו חזרה בכל הכוח ומכל הבא ליד. המטרה היא לגרום לפומה להבין כי אינכם טרף קל. שוב רצוי להזכיר כי מקרי התקיפה של בני אדם הינם נדירים ביותר ולרוב אין ממה לחשוש.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן: